Grooming = keď (väčšinou) dospelý človek osloví dieťa alebo mladého človeka s cieľom sexuálneho kontaktu. Človeka, ktorý takýto kontakt vyhľadáva, označujeme ako páchateľa alebo sexuálneho predátora. Grooming sa môže diať v offline ale aj online priestore, pričom online prostredie dáva páchateľovi väčší priestor pre klamstvo a utajenie svojej skutočnej identity a zámeru.

Sexuálny predátor je osoba, ktorá Ťa môže zahŕňať milými slovami a komplimentmi,  ponúkať Ti darčeky alebo peniaze. Snaží sa tak získať si Tvoju dôveru, manipulovať s ňou a posúvať hranice. Neskôr za to, čo sa stalo, môže vyvolávať v Tebe pocity viny alebo ľútosti voči nemu. A to i napriek tomu, že je za to zodpovedný jedine on.

 

Ako môžeš sexuálneho predátora v rozhovore na internete spoznať?

Je viacero vecí, ktoré môžeš v rozhovore so sexuálnym predátorom zachytiť. Je ale dôležité si uvedomiť, že sa ich správanie môže líšiť. Nemusia sa u každého vyskytnúť rovnaké prejavy správania voči Tebe. Sexuálny predator môže svoje stratégie a správanie meniť.

Sexuálny predátor môže:
  • posielať veľa správ, alebo si s Tebou písať na viacerých sociálnych sieťach, cez SMSky,… 
  • pýtať sa Ťa na veľa osobných otázok (na meno, rodinu, odkiaľ si, vek, kam chodíš na školu,…)
  • žiadať, aby vaša spoločná konverzácia bola iba vaším tajomstvom 
  • pýtať sa na intímne a sexuálne otázky, pri ktorých sa nemusíš cítiť pohodlne 
  • posielať Ti nevhodné, odhaľujúce, nahé alebo sexuálne fotky alebo videá seba či iných ľudí
  • naliehať na Teba o poslanie fotografií alebo videí, na ktorých si Ty. Postupne môže žiadať stále viac a viac odhaľujúce fotografie alebo videá. Dokonca od Teba môže chcieť rôzne sexuálne aktivity cez telefón, videohovor, webkameru,…
  • lákať a pozývať Ťa na osobné stretnutie za účelom sexuálneho kontaktu svojím milým prístupom, sľubmi alebo vydieraním 

 

Žiadať nahé fotografie či video alebo obnažovanie sa alebo akékoľvek sexuálne aktivity od niekoho, kto nemá 18 rokov, je TRESTNÝ ČIN!

Nie je to v poriadku!

Never nikomu, kto Ti bude hovoriť niečo iné!

 

Grooming, sexuálne zneužívanie, násilie a vydieranie na internete rozhodne nie je nič príjemné a môže v Tebe vyvolať psychickú bolesť, strach, poníženie, hnev na seba či iných naokolo, alebo smútok či úzkosť. Nemusíš s nimi ostávať osamote. Je dôležité nájsť niekoho, kto Ti môže pomôcť.

Ak sa Ti to stalo a nevieš komu sa zdôveriť, pomoc nájdeš priamo TU

Ak sa Ti to nestalo a chceš vedieť, ako sa pred tým môžeš chrániť, čítaj TU