Ak máš skúsenosť s groomingom alebo sexuálnym zneužívaním na internete (Čo to je?), môže Ti pomôcť aj polícia. Môže totiž ísť o trestné činy, za ktoré môže výhradne páchateľ. V žiadnom prípade to nie je Tvoja vina!

Práve polícia sa s tým, čo sa Ti deje, stalo sa Tebe alebo niekomu koho poznáš, stretáva a rieši to denne. Môže Ti v tom pomôcť a ochrániť Ťa v online i offline svete.

 

Máš z rozhovoru s políciou strach?

Mať obavy alebo strach z rozhovoru s políciou je dosť bežné. Nemusíš v tom však  zostať osamote. Na pomoc si môžeš zavolať dospelého, ktorému dôveruješ alebo môžeš kontaktovať jednu z našich liniek dôvery, kde Ti pracovníci radi priblížia, čo sa asi bude diať a čo môžeš urobiť. Pokojne Ťa môžu sprevádzať celým procesom. Nemusíš v tom byť osamote. Budeme v tom radi s Tebou!

 

Ako sa s tým môžeš polícii zdôveriť?

Je viacero možností, ako môžeš kontaktovať políciu:

  1. Kontaktný formulár (nájdeš nižšie)
  2. Môžeš zatelefonovať na bezplatné telefonické číslo polície 158
  3. Môžeš TU pohľadať, kde najbližšie má polícia sídlo, a môžeš sa s nimi porozprávať osobne

Niektoré z týchto možností v Tebe môžu vyvolať rešpekt a to je úplne v poriadku. Na nič z toho nemusíš byť osamote. Počas telefonovania alebo osobnej návštevy polície pri sebe môžeš mať dospelého, ktorému veríš alebo niekoho z linky dôvery, kde Ťa budú radi sprevádzať.

 











Maximálne 10 súborov typu jpg, jpeg alebo png každý o veľkosti max 2Mb

Kontaktný formulár odosiela informácie na e-mail pomoc@stalosato.sk. Naši odborníci z IPčka zaslané informácie prehodnotia a buď e-mail posunú ďalej polícii alebo Ti poskytnú potrebné odborné poradenstvo o Tvojich možnostiach ako postupovať. Nevhodný obsah môžeš nahlásiť aj na Národnom centre pre nahlasovanie nezákonného obsahu alebo činností na internete Stopline.sk. Viac informácií nájdeš TU.

 

Čo k rozhovoru s políciou potrebuješ?

 

úprimnosť
  • Možno to bude pre Teba náročné, ale čím úprimnejšie budeš odpovedať na otázky polície, tým lepšie Ti dokážu pomôcť. Stále však pri sebe môžeš mať niekoho pre Teba dôveryhodného, kto Ti poradí a podporí Ťa.

 

dostupnú konverzáciu s páchateľom  (ideálne je, ak páchateľa zatiaľ neblokuješ)
  • Ak chceš polícii nahlásiť komunikáciu s páchateľom groomingu alebo so sexuálnym predátorom (Ako ho spoznáš?), môže Ti pomôcť ako dôkaz nevymazať spoločnú komunikáciu. 
  • Nezáleží na tom, čo v komunikácii zaznelo z Tvojej strany. Nikto nemá právo súdiť Ťa za to a vinu nesie len a len páchateľ!
  • Táto konverzácia pomôže polícii nájsť páchateľa a zastaviť ho.

 

screenshot – snímok obrazovky
  • Ak sa rozhodneš zdôveriť sa polícii, budú sa pýtať viaceré otázky, aby čo najlepšie pochopili, čo sa deje. V tom im najviac pomôže fotografia – screenshot vašej konverzácie. 
  • Čo by mal zahŕňať takýto snímok? 
    • ideálne by mal takýto snímok obsahovať čas, dátum, používateľské mená ľudí v komunikácii
    • ak je komunikácia dlhšia a budeš robiť niekoľko snímkov, skús ich urobiť tak, aby bolo vidieť postup celej konverzácie (aby posledná veta na poslednom snímku, ktorý urobíš, bola zároveň prvou vetou na ďalšom snímku)

 

Niekedy sa stane, že takúto konverzáciu vymažeme – je úplne prirodzené, že ju nechceme mať na očiach a chceme na to zabudnúť. Ak ju ešte máš, je užitočné nechať si ju ako dôkaz. Ak ju už nemáš, vôbec to nevadí. Aj napriek tomu v tom nemusíš zostávať osamote. Aj v takomto prípade môžeš kontaktovať políciu, povedať o tom dospelému alebo hovoriť o tom na linkách dôvery.

Je úplne v poriadku, ak o tom čo sa stalo alebo deje momentálne polícii nechceš alebo sa bojíš povedať. Niekedy to chce čas, a to je úplne prirodzené. Takéto situácie v nás dokážu vyvolať vyvolať psychickú bolesť, strach, poníženie, hnev na seba či iných naokolo, alebo smútok či úzkosť.

Nemusíme s nimi ostávať sami!

Ani ty nemusíš.

Sme tu pre Teba!