Internet je miestom, kde sa stretávajú ľudia z celého sveta. Niektorých poznáš osobne, niektorých poznajú Tvoji priatelia či priatelia Tvojich priateľov a o ďalších nevieme skoro nič. Niektorí majú svoje tváre, iní sa schovávajú za tváre iných. Aj v tomto svete sa ale môžeš chrániť pred ľuďmi, ktorí nemajú dobré úmysly a môžu Ti chcieť ublížiť, ak skúsiš dodržiavať nasledovné rady.
Najbezpečnejšie je:
Odmietnuť žiadosť o priateľstvo alebo o začiatok konverzácie s niekým, koho nepoznáš v offline svete
- Na internete majú sexuálni predátori (Kto to je?) veľa možností pre zdieľanie falošných informácií a klamstiev. Aj preto je najistejšie četovanie s ľuďmi, ktorých poznáš aj osobne a u ktorých si môžeš overiť, či hovoria pravdu.
- Ak sa však do takéhoto kontaktu pustíš, je dobré nechať si viac času na spoznávanie druhého človeka, overovať si čo píše a tiež diskutovať o tom s niekým
- napríklad si môžeš overiť jeho pravosť alebo aktuálnosť profilovej fotky, alebo fotky, ktorú Ti zašle na stránke images.google.com alebo tineye.com
- na stránke images.google.com klikneš na obrázok fotoaparátu a vyberieš, či chceš nahrať obrázok alebo vložiť jeho skopírovanú adresu
- na stránke tineye.com po kliknutí šípky hore vložíš obrázok alebo jeho adresu
nechať si svoje osobné informácie (meno, adresa, vek, …) pre seba
- Ak človeka, s ktorým si píšeš, nepoznáš aj osobne, je priam nemožné vedieť, kto v skutočnosti “sedí” na druhom konci vašej konverzácie (dokonca aj ak Ti niekto pošle fotku seba, je dôležité mať na mysli, že fotku mohol stiahnúť a je tak falošná). Rovnako tak nemožné je aj naisto predpovedať úmysel, ktorý s Tvojimi osobnými údajmi má.
zvážiť, komu aký obsah pošleme
- Akákoľvek fotografia, video alebo iný obsah na internete ostáva. Akonáhle tento obsah odošleme, strácame nad ním kontrolu. Napriek tomu, že ty ho môžeš zo svojho telefónu alebo počítaču vymazať, druhý človek to tak urobiť nemusí. Pomôcť zvážiť Ti to môže napríklad otázka: “Aké by to pre mňa bolo, ak by sa táto fotka (video,…) dostala k mojim blízkym?”
ochrániť svoje heslá
- Pre väčšie bezpečie je fajn nechať si svoje heslá pre seba (nie je bezpečné dávať ho ani ako prejav kamarátstva či dôvery) a odhlasovať sa zo svojho účtu, keď dokončíme to, čo sme robili. Ak máš pocit, že Tvoje heslo niekto iný vie, je lepšie zmeniť si ho.
neostávať osamote
- Ak sa na internete stretneš s niečím, čomu nerozumieš, alebo čo Ti je nepríjemné, môžeš sa na to opýtať niekoho dospelého alebo liniek dôvery. Aj vďaka ich skúsenostiam Ti môžu vysvetliť, čo to znamená a či je v poriadku, že Ti to napríklad niekto poslal.
pochybovať
- Aj ak sa na internete rozprávaš s niekým, koho poznáš len v online svete, je dobré byť v strehu a nedôverovať všetkému, čo napíše. Dokonca, aj keď nám druhý človek pošle fotku, o ktorej tvrdí, že je na nej on, nemusí to tak byť. Túto fotku mohol napríklad len niekde stiahnuť.
Čo je dobré zvážiť, ak chceš niekomu poslať svoju fotku/video?
Je prirodzené, že sa chceme pomocou fotky alebo videa s našimi blízkymi o niečo podeliť, pochváliť sa im, zdieľať spoločne radosť. Rovnako je však dôležité myslieť pri tom aj na svoje bezpečie.
Preto je dobré zvážiť, či chceš fotku alebo video poslať osobe, ktorej naozaj môžeš veriť. Aj keď však nejakej osobe teraz nadovšetko dôveruješ, je náročné predpovedať, ako sa budete k sebe správať v budúcnosti a či fotky a videá nepoužije proti Tebe. Čo to znamená? Riziko, že niekto zneužije Tvoje fotky a videá, je tu vždy.
Pomôcť pri rozhodovaní, či niekomu svoju fotku alebo video pošleš, Ti môže pomôcť napríklad táto otázka: “Aké by to pre mňa bolo, ak by niekto moju fotku vystavil na námestí a mohli by ju vidieť aj moji blízki aj tisícky cudzích ľudí?”
Najbezpečnejšie je však vždy si nechať fotografie a videá, na ktorých si Ty, pre seba. Tak dokážeš ovplyvniť to, že sa nedostanú do nesprávnych rúk a nikto ich nepoužije nevhodným spôsobom.
Čo robiť, ak od Teba niekto chce sexuálnu konverzáciu?
Nemôžeš ovplyvniť to, čo Ti druhý človek na internete napíše. Je však len a len na Tebe, čo mu odpíšeš a na aké otázky odpovieš. V žiadnom prípade nemáš povinnosť odpovedať na otázky, na ktoré odpovedať nechceš.
Niekedy je však náročné reagovať na nátlak alebo žiadosti druhej osoby napríklad o zaslanie fotografií seba. Ako na to môžeš reagovať a ako povedať nie? Nájdeš TU.
Osobu, ktorá Ti na internete zasahuje do súkromia a aj po upozorneniach Ti nechce dať pokoj, môžeš nastavením účtu, cez ktorý ste spolu komunikovali, zablokovať alebo nahlásiť.
Ak aj napriek tomu nevieš, ako reagovať, nemusíš v tom zostávať osamote. Poradiť sa o tom môžeš s kamošmi, s dospelým, ktorému dôveruješ, alebo s ľuďmi na linke dôvery.
Čo môžeš urobiť, ak Ťa niekto na internete vydiera?
Niekedy je to jedno nesprávne rozhodnutie, ktoré umožní, aby nás niekto vydieral a nútil robiť veci, ktoré sú nám nepríjemné a nechceme ich robiť. Je to veľmi ťažká a nepríjemná situácia, ale dá sa zvládnuť! To, že sa k Tebe niekto takto správa a vydiera Ťa, sa diať nesmie a je dôležité nezabúdať na to, že to nie je tvoja chyba!
Človek, ktorý s tebou nemá dobré úmysly, často presne vie, na čom Ti záleží a je ochotný to použiť proti Tebe, len aby dostal to, čo chce. Nájsť niekoho, komu sa môžeš zdôveriť, Ti môže pomôcť upokojiť sa a urobiť správne rozhodnutia, ktoré situáciu vyriešia.
Napriek tomu, aké náročné je vôbec len znášať vydieranie od niekoho, je dôležité nevyhovieť jeho požiadavkám, nech sú akékoľvek. Požiadavky vydierača sa totiž budú neustále zvyšovať, bude chcieť stále viac a nepríjemnejšie veci (viac peňazí, fotiek alebo osobné stretnutie).
To, že sa k Tebe niekto takto správa a vydiera Ťa, sa diať nesmie. Je preto dôležité urobiť si screenshot – snímku obrazovky toho, čo Ti dotyčný píše. Je dobré mať takú snímku po ruke – ak sa rozhodneš, môžeš to s týmto dôkazom nahlásiť.
Ak nevieš, ako reagovať, je to úplne v poriadku. Nemusíš v tom zostávať osamote.
Pomoc existuje.
Sme TU pre Teba!