Doomscrolling alebo doomsurfing znamená, že veľmi intenzívne surfujete a scrollujete na internete, sociálnych sieťach a spravodajských stránkach s cieľom získavať aktuálne informácie z diania doma aj vo svete, pričom ide špecificky o negatívne a náročné informácie. Jednoducho povedané, je to fenomén, počas ktorého sa intenzívne nasycujeme negatívnymi a ohrozujúcimi informáciami.

Tento fenomén intenzívne rozvinula pandémia Covid-19 a následne ďalšie náročné situácie, ktorým sme ako spoločnosť vystavená – vojna na Ukrajine, energetická kríza, klimatická kríza, zemetrasenie v Turecku, migrácia, tragické udalosti, teroristické útoky, polarizácia spoločnosti, politická scéna a mnoho ďalšieho, čo denne žijeme

Kto je doomscrollingom ohrozený?

Rizikové je to naozaj pre každého z nás akonáhle nás doomscrolling pohltí a zasahuje do nášho života. Máme pocit, že potrebujeme informácie, aby sme sa cítili lepšie, ale zároveň sa dostávame do začarovaného kruhu vyhľadávania aktualizácií a zahlcujeme sa informáciami, ktoré nemôžeme ovplyvniť a nemáme ich pod kontrolou a pomedzi to strácame aktivity a každodennosti, ktoré nám naopak pocity kontroly a istoty dávajú. Konzumáciou negatívnych správ získavame predstavu, že svet je hrozné miesto.

Túžba po informáciách a byť informovaný/á je úplne prirodzená. Medzi zdravým nasycovaním informačných potrieb a prepadu doomscrollingu môže tenká hranica. Samotné algoritmy sociálnych sietí sú nastavené tak, že Vám budú ponúkať to, čo „potrebujete“ a vyhľadávate. Každý z nás je jedinečný a odlišne reagujeme na rôzne situácie, teda aj na také, akými sú vyššie spomenuté udalosti. Dopady doomscrollingu na duševné zdravie sú zrejmé, aj keď u každého iné. Nadmerné požívanie negatívnych informácií môže viesť k stresu, pretlaku, vyvolávaniu pocitu neistoty, ohrozenia, úzkosti, depresii či panickým atakom, taktiež sa to môže dotknúť spánku a jeho kvality, chuti do jedla, sústredenia, k strate vidieť a vnímať pozitívne správy a situácie, ako aj k strate motivácie venovať sa činnostiam, ktoré máme radi, ktoré nám dávali zmysel a napĺňali naše dni.

To, čo môžeme na sebe vnímať je napríklad extrémna pohltenosť spravodajským obsahom, upínanie sa na sledovanie noviniek, aktualizovanie noviniek, ovplyvňovanie každodenného života, zmeny v návykoch a správaní, kompenzácia toho, že sa necítite dobre práve tým, že si dodáte informácie, ktoré potrebujete „tu a teraz“, ale dlhodobo to môže mať opačný efekt, . Opäť platí, že každý z nás je iný a aj prejavy doomscrollingu sa na každom z nás prejavujú inak.

Čo s tým?

Odporúčame a povzbudzujeme Vás k tomu, aby ste skúšali, čo je pre vás užitočné, opúť platí, že každý z nás potrebuje niečo iné, aby sme s cítili lepšie.

Také všeobecné odporúčania sú napríklad:

  • nastavenie nejakého časového limitu, pretože asi všetci vieme, že čas v online ide pomerne rýchlo a pri scrollovaní môžu doslovať ubiehať hodiny,
  • vyberte si len pár zdrojov, z ktorých budete získavať informácie, ideálne 2-3 relevantné zdroje,
  • vypnite si notifikácie a nenechajte sa rušiť neustálym „pípaním“ toho, čo sa deje,
  • pozorujte svoje pocity a reakcie vášho tela a mysle na správy, ktoré ste si prečítali, takéto uvedomenie si toho, čo sa s nami deje je veľmi užitočné,
  • vyvážte si aktivity aj informácie, nikdy nie je dobrý pretlak len jedného alebo len druhého, zdravá rovnováha v zdravé vzťahy sú pre nás veľmi potrebné,
  • nedávkujte si tieto informácie pred spaním a ani hneď po otvorení očí, výrazne to vie ovplyvniť to, s akými pocitmi zaspíte, či vôbec zaspíte a do akého dňa vstanete, vyhraďte si na toto čas niekedy v strede dňa, aby ste mali čas, priestor, aktivity a ľudí okolo seba na to, aby ste sa venovali aj niečomu inému, ako scrollovaniu a zahlcovaniu ďalšími správami.

Ak máte pocit, že už je toho veľa, že by ste aj chceli niečo zmeniť, ale nutkanie čítať a získavať informácie je silnejšie, nezostávajte s tým osamote, hovorte o tom s niekým blízkym, vyhľadajte pomoc odborníkov, aj vám niečo, čo prežívate bráni žiť šťastný a pokojný život a trvá to viac ako 2 týždne.

V prípade, že nemáte vo svojom okolí nikoho s kým by ste sa o tom mohli rozprávať, sme tu aj my na linkách pomoci, kde je pomoc anonymná, bezplatná a nonstop dostupná – Krízová linka pomoci (0800 500 333) a IPčko.sk.

Tento článok vznikol s podporou spoločnosti SK-NIC, ktorá je správcom domény najvyššej úrovne.