Zoznamovanie sa prirodzene prešlo do online prostredia a intenzívnejšie je to práve v dobe, ktorá nám nedovoľuje osobné stretnutia. Potenciál online prostredia využívame naplno – online nakupujeme, online pracujeme, online sa vzdelávame a online udržiavame  priateľské aj romantické vzťahy.

Náš pobyt v online prostredí je naozaj intenzívnejší. Žiaľ, nie len náš.

V poslednom období sa na našich linkách pomoci „pretrhlo vrece“ s kontaktmi od žien, ktoré zažívajú lásku cez internet, pociťujú nepochopenie zo strany svojho okolia, so ženami, ktoré precitli do reality a vyrovnávajú sa tým, že ich dôveru a lásku zneužil niekto, pre koho neboli nakoniec také výnimočné, ale boli „jedny z“, ale aj s rodinnými príslušníkmi a priateľmi týchto žien, ktorí majú obavy o ne a ich financie.

Europol pred niekoľkými týždňami upozorňoval na stúpajúcu tendenciu výskytu sexuálnych predátorov a romantických podvodníkov v online prostredí, ktorí tam prichádzajú kvôli naplneniu iných cieľov…ako sú tie, ktoré sme spomenuli vyššie.

Touto témou sa zaoberáme už nejaký ten čas. V roku 2020 sme boli v kontakte so 40 ženami a v začiatkoch tohto roka sme boli súčasťou už 17 príbehov.

Ako jedno z riešení sa nám ukazuje…HOVORIŤ O TOM.

Zosumarizovali sme to, čo o online romantických podvodoch zatiaľ vieme.

KTO JE „TÁ“ ŽENA ?

Podvodník si cielene vyberá ženy v strednom veku, ktoré sú rozvedené, vdovy alebo bez partnera.

Spoznajú to pomerne rýchlo – takáto žena na svojich profiloch nezverejňuje fotografie so svojim partnerom alebo manželom. Má tam fotky, kde je sama, s priateľmi, s rodinou alebo má priamo v profile uvedený svoj stav.

Tieto ženy nie sú „menej“ inteligentné – NIE, NIE, NIE. Tieto ženy sa dostali do kontaktu so sympatickým mužom, ktorý cielene a manipulatívne mieri na jej najcitlivejšie miesta – túžbu byť milovanou a milovať, mať oporu, mať niekoho blízkeho, cítiť sa šťastne, počuť slová, ktoré doteraz nepočula alebo ich nepočula už veľmi dlho.

KTO JE ON?

Reálne je to člen celosvetovej organizovanej skupiny podvodníkov. Toto samozrejme o sebe neprezradí.

Na jeho profile je zverejnená fotografia sympatického lekára, vojaka, pracovníka na ropnej plošine v strednom veku, ktorý sa nachádza na opačnej strane planéty a môže byť súčasťou nejakých špeciálnych misií. Aj on má svoj „životný príbeh“. Opustila ho manželka, ktorá ho veľmi sklamala a zlomila mu srdce na veľmi dlhú dobu (do momentu, kým stretol JU)…..alebo…jeho manželka prehrala boj so zákernou leukémiou. Príbehy sú rôzne, ale vždy sú silné a emotívne.

AKO TO PREBIEHA?

Títo muži preberajú iniciatívu a cez online zoznamky alebo sociálne siete kontaktujú vytipované ženy. Komunikácia je pomerne intenzívna a po nejakom čase príde návrh na zmenu komunikačného prostredia. Súkromné správy alebo WhatsApp – v tejto chvíli už má jej DÔVERU, telefónne číslo a ľahší prístup k osobným údajom. Vo veľmi krátkom čase prídu vyznania lásky, komplimenty, slová a vety plné emócií a vyznaní. Fakt sú v tom „dobrí“. Po čase príde aj požiadavka na intímnu fotografiu. NEROBTE TO. Ona ju posiela kvôli nemu a pre neho je to poistka, ktorú môže použiť na vydieranie. Kontakty medzi ním a ňou sú na dennej báze, ale nikdy nedôjde k video hovoru – dohodnú sa, ale vždy sa niečo stane – vypadne signál, zamrzne wifi, musí to náhle zrušiť. Rovnako intenzívne živí myšlienku osobného stretnutia. Chce za ňou prísť, chce ju vidieť, chce s ňou stráviť čas. Kúpu letenky vždy niečo zmarí – zamrazili mu účet, ešte neprišla výplata, musí niečo akútne zaplatiť iné,….a vtedy príde finančná „injekcia“ od nej. Ona ho naozaj ľúbi, jej city sú úprimné, ona neklame. Ona chce byť s ním. Finančná podpora začína byť intenzívnejšia a stovky a tisíce eur putujú na zahraničné účty. Posiela mu svoje peniaze, ktoré má, ale aj tie, ktoré nemá. Nechce ho stratiť. Tieto ženy si po vyčerpaní svojich vlastných finančných zásob požičiavajú peniaze v banke a zadlžujú sa. Ak sa jej to už zdá podozrivé a chce tento vzťah ukončiť, podvodník použije vydieranie cez intímne fotografie. V týchto momentoch sa im rúca svet a sú konfrontované s realitou – ony sú tie, ktoré ľúbia naozaj a oni sú podvodníci, ony majú finančné strany a obavy z toho, že ich okolie dostane erotickú fotografiu a dostaví sa odsúdenie a nepochopenie.

ČO S TÝM ?

Ak Vám napíše sympatický muž, s ktorým by ste chceli prehodiť pár slov, overte si jeho identitu a fotografiu, ktorú ma na svojom profile. Zväčša je to fotografia z fotobanky, ktorá má na internete niekoľko rôznych identít. Ak je to takto aj vo Vašom prípade, NEKOMUNIKUJTE S NÍM.

Môže sa stať, že tento muž bude chcieť, aby ste za ním vycestovali – NEROBTE TO, môžete sa dostať do nebezpečnej situácie.

Rovnako Vás môže požiadať, aby ste preposlali balík, ktorý Vám pošle – NEROBTE TO, môže ísť o trestnú činnosť.

Ak ste sa stali obeťou online romantického podvodníka a poslali ste mu peniaze, kontaktujte svoju banku.

Ak Vás vydiera cez intímnu fotografiu, urobte si screeshot.

Kontaktujte Políciu Slovenskej republiky.

Hovorte o tom a nebuďte v tom osamote. Ak nemáte vo svojom okolí blízkeho človeka, s ktorým by ste sa o tom mohli dôverne porozprávať, kontaktujte nás na našich anonymných nonstop linkách pomoci – www.ipcko.sk, poradna@ipcko.sk alebo na bezplatnom čísle 0800 500 333.

O online romantických podvodoch sme mali možnosť hovoriť aj v Správach RTVS: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13982/260615#1494 (čas: 24:54)

#POMOCEXISTUJE