Zverejňovať alebo nezverejňovať fotografie dieťaťa na sociálnych sieťach je individuálna záležitosť každého rodiča.

Niektorí rodičia sa rozhodnú, že dieťa neukážu a ponechajú mu priestor na to, aby si svoju online identitu tvorilo samo, iní rodičia postujú fotografie, kde sú aj ich deti, ale zakrývajú im tvár. A niektorí rodičia sa rozhodnú svoje deti zverejniť.

Ak sa rozhodnete fotografie a identitu dieťaťa zverejniť, mali by ste mať určite na pamäti niekoľko dôležitých informácií, ktoré sa týkajú bezpečnosti aj dopadov na dieťa.

Tým, že zverejňujeme svoje deti na internete tvoríme ich online identitu a vytvárame ich digitálnu stopu.

V zásade už prvý post ultrazvuku je štartom k vytvoreniu digitálnej identity dieťaťa. To, čo rodičia zverejnia o deťoch v detstve, ich bude sprevádzať v zásade celý život. Pretože to, čo je na internete, na internete aj zostáva.

Nás strápňovali len na oslavách, na internete to môžu vidieť všetci

Keď dieťa vyrastie, dostane sa do tínedžerského obdobia a bude si chcieť vytvárať svoje profily na sociálnych sieťach a tvoriť si vlastnú online identitu. Zrazu však môže zistiť, že na sociálnych sieťach sú jeho / jej fotky a videá z detských čias v rôznych „trápnych“ situáciách, ktoré rodičom prišli roztomilé.

Tínedžeri a tínedžerky sú v tomto období veľmi citliví/é na svoju osobu a môžu na to reagovať rôzne. My sme asi tiež neboli nadšení, keď naši rodičia na rodinnej oslave alebo pri inej príležitosti ukazovali naše detské fotky a rozprávali historky z nášho detstva. Im to prišlo milé, vtipné, no my sme sa mohli cítiť trápne a zahanbene.

Rozdiel je v dosahu. Kým toto zasiahlo nejaký konkrétny okruh ľudí na oslave, detské fotky na sociálnych sieťach môže vidieť takmer ktokoľvek. Mladý človek môže mať pocit straty súkromia, spôsobí mu to rozpaky a tieto fotky sa môžu stať aj súčasťou kyberšikanovania, kedy ich niekto z rovesníkov môže stiahnuť, zdieľať, komentovať, vysmievať sa, hejtovať, urážať či šíriť ďalej. To môže spôsobiť rôzne psychické ťažkosti, nakoľko mladí ľudia ešte v tomto veku nemajú dostatok skúsenosti a stratégií na zvládanie náročných situácií a môže to tiež naštrbiť ich vzťahy s rodičmi, ktoré sú aj tak v tínedžerskom veku veľmi krehké.

Rozhodnite o tom spoločne

Ak máte doma dieťa, ktoré sa už dokáže nejakým spôsobom rozhodnúť a dať súhlas na zverejnenie fotografie, je to výborná príležitosť na vytváranie dôverného vzťahu a spoločnej aktivity. Urobte si spolu fotky, prezrite si ich, opýtajte sa ho / jej, či súhlasí, aby niektorá bola zverejnená. Ak súhlasí, postnite ju spolu a tvorte spoločne popis. Ak nesúhlasí, rešpektujte to.

Aj takto u dieťaťa rozvíjate digitálne zručnosti, rozprávate sa o bezpečnosti a ukazujete im vzor rešpektovania názorov iných a aj to, že je potrebné si vždy vypýtať súhlas od tých, ktorí sú na fotke.

Ak sa rozhodnete, že fotografie vašich detí nepostujete, povedzte o tom svojim priateľom a rodine, aby to rešpektovali a nezverejňovali fotky s vašim dieťaťom na svojich profiloch.

Dajte si pozor na bezpečnosť

Ak chcete fotky zdieľať len s vašimi známymi, nemusíte to robiť cez sociálne siete. Môžete ich nahrať na nejaké úložisko a poslať im napríklad link.

Ak už ale sociálne siete využijete, dajte si pozor na bezpečnosť. Nastavte si súkromie profilov, aby neboli verejné, aby sa zdieľalo čo najmenej informácií o polohe, adrese školy, krúžkoch a podobne.

Zverejnenie každej fotografie, ktorou sa chceme podeliť o nejaký zážitok, so sebou nesie riziko a môže sa dostať aj k tým, pre ktorých nebola pôvodne určená. Zverejnením akejkoľvek fotky v zásade strácate kontrolu nad tým, čo sa s ňou ďalej bude diať.

Určite by ste preto nemali zverejňovať fotografie detí, ktoré ukazujú intímne časti tela a je naozaj jedno, že sú to bábätká. Ak fotografiu chcete uverejniť a je tam niečo odhalené, použite obrázky, smajlíkov alebo čokoľvek ďalšie na prekrytie.

Ak by ste sa v tejto alebo inej téme, ktorá sa týka online prostredia, potrebovali poradiť, odporúčame vám stránku stalosato.sk a našu anonymnú, bezplatnú a nonstop dostupnú linku pomoci (0800 500 333).

Ak chcete svoje deti bezpečne sprevádzať online prostredím a neviete ako na to, odporúčame Vám aj našu publikáciu.

 

#POMOCEXISTUJE