Internet je pre mladých ľudí prirodzeným miestom, ktoré im ponúka nekonečný priestor príležitostí. Niektoré z nich sú pozitívne, podporné a rozvíjajúce, iné rizikové, nebezpečné a ohrozujúce život, zdravie a ďalší vývin.
Dostupnosť internetu umožňuje mladým ľuďom jednoduchý prístup aj k hazardným hrám, preto sa online gambling medzi mladými ľuďmi stáva rastúcim problémom, ktorý má dopad na duševné zdravie, financie, sociálny život aj problémy so zákonom.
Mladí ľudia sa v období dospievania, či adolescencie, odpútavajú od rodičov, čo sa prejavuje v oslabení noriem a hodnotového systému. V tomto období častejšie zneisťujú postavenie autority dospelých a konfrontujú ich pravidlá (Levine, Munsch, 2016). Zároveň, pri hľadaní nových hodnôt a noriem sa častokrát uchyľujú k nekritickému prijímaniu iných názorov (Thorová, 2015).
V období dospievania získavajú omnoho väčšiu váhu rovesníci. Z tohto dôvodu sú na hodnotenie zo strany svojich rovesníkov a okolia veľmi citliví. Dá sa povedať, že mladí ľudia majú určitú predstavu imaginárneho publika a značnú energiu vynakladajú na to, aby sa pred týmto „publikom“ určitým spôsobom prezentovali (Levine, Munsch, 2016). V súčasnosti sa toto publikum presunulo z fyzického sveta aj do online prostredia. Mladí sa chcú prezentovať nielen pred svojimi spolužiakmi či kamarátmi zo svojho okolia, ale svoje publikum hľadajú v širšom, aj online, okruhu.
Nasledovanie noriem skupiny s cieľom byť obľúbený môže v určitých situáciách viesť k rizikovému správaniu. Zapájanie sa do rizikového správania môže súvisieť s viacerými faktormi. K zapájaniu sa napomáha presvedčenie adolescentov o jedinečnosti ich zážitkov a prežívania a teda pocitu, že ich nikto nemôže pochopiť, nikto nemôže zažiť to, čo oni, a teda aj to, že negatívne následky či riziká, ktoré sa stali ostatným, sa ich netýkajú – lebo im sa to nemôže stať (Alberts et al., 2006). Ďalším dôvodom podporujúcim rizikové správanie je oslabenie autoregulácie správania počas adolescencie, skrz nerovnomerné dozrievanie mozgových centier, ktoré zodpovedajú za spracovanie emócií (limbický systém) a centier pre riadenie správania (prefrontálny lalok) (Janošová, 2016). Aj keď majú adolescenti už dostatočnú kognitívnu kapacitu na identifikovanie teoretického rizika, ak sa ocitnú v reálne nebezpečnej alebo rizikovej situácii, pri rozhodovaní sa viac podliehajú emóciám. Finálne rozhodnutie je viac ovplyvnené snahou zapáčiť sa rovesníkom ako reálnym zhodnotením rizikovosti a potenciálnej nebezpečnosti situácie (Steinberg, 2005).
Určitá miera rizikového správania, ako aj egocentrizmus a pocit jedinečnosti sú prirodzenými sprievodnými javmi dospievania, ktoré podporujú individualizáciu a budovanie nezávislosti (Levine & Munsch, 2016). Mladí ľudia ešte nemajú dostatočne vyvinuté centrá mozgu, ktoré kontrolujú a regulujú impulzívne správanie (Casey et al., 2005) a v reálnych potenciálne rizikových situáciách stále podliehajú emóciám a vplyvu rovesníkov (Steinberg, 2005).
Jednoducho povedané, ich schopnosť kontrolovať riziká a impulzy ešte nie je rozvinutá.
Prečo mladí ľudia hrajú online hazardné hry?
Internet funguje v režime 24/7, nespí a nevypína sa, teda aj ľahká dostupnosť online hazardných hier je vlastne v režime nonstop. Prístup k online hazardným hrám je v zásade jednoduchý, niekedy je náročnejšie sa ponuke online hazardných hier vyhnúť, ako ich vyhľadať. Mladí ľudia si vo svojich smartfónoch a počítačoch prostredníctvom aplikácií, sociálnych sietí, kasínových stránok či videohier so zakomponovanými prvkami hazardu (napr. loot boxy) nosia príležitosť hrať takmer neustále. Môžu hrať kedykoľvek a kdekoľvek a často sa im „darí“ aplikáciu oklamať svojho ohľadom veku alebo na hranie využívajú účty niekoho iného.
Hranie online hazardných hier, vidina rýchleho zárobku a aj vizuálne atraktívne prostredie ponúkajú instantný a nebezpečný adrenalínový zážitok, vzrušenie, rýchly dopamín, čo môže viesť k závislosti.
Ďalším veľmi rizikovým faktorom je vplyv sociálnych sieti a marketing hazardu. V televízii vidíme reklamy, ktoré nás povzbudzujú k stávkovaniu, okrem športu sa dá tipovať aj na iné témy, situácie alebo oblasti, ako napríklad voľby, čím dochádza k iste normalizácii, vyskakovacie okná s reklamami na sociálnych sieťach sú taktiež bežné a mimoriadne silný vplyv má influencer marketing, kedy známe tváre so sveta športu alebo verejného života uzatvárajú rôzne spolupráce a produkujú obsah povzbudzujúci k tipovaniu a hraniu. Tieto reklamy, príspevky od influencerov a celková vizibilita pôsobí veľmi pozitívne, priateľsky, hravo až vás tak akoby pozýva stať sa súčasťou nejakej skupiny.
V neposlednom rade sú silným motivačným faktorom financie a možnosť ľahkej dostupnosti získania finančného zisku, ktorými si buď môžu dovoliť kúpiť niečo, po čom túžia alebo na vyriešenie aktuálnej finančnej situácie.
Armitage (2021) uvádza, že deti a mladí ľudia vo veku 11 – 16 rokov sú vystavených reklamám na hazardné hry online, sponzorstvám a priamemu marketingu, čo vedie k zvyšujúcej sa účasti na aktivitách v oblasti hazardných hier (v roku 2019 7 % detí v tejto vekovej skupine uviedlo, že niekedy hralo online hazardné hry). Takmer polovica online hazardných hier v tejto vekovej skupine sa v súčasnosti uskutočňuje prostredníctvom mobilných aplikácií, čo umožnilo rozšírené používanie smartfónov medzi mladými ľuďmi. Hazardné hry v hrách, ako je hranie kasínových hier a otváranie loot boxov, sú čoraz bežnejšie v aplikáciách, online videohrách a na nelicencovaných webových stránkach tretích strán a niektoré deti dostávajú od rodičov peniaze, ktoré majú minúť konkrétne na tieto hazardné hry. Problémové hráčstvo v prvých rokoch života môže výrazne poškodiť duševné, emocionálne a sociálne zdravie detí, negatívne ovplyvní vývin a školský výkon a zvýši riziko vzniku ďalších závislostí. Tieto dôsledky môžu presahovať rámec detstva a spôsobiť nepriaznivé zdravotné, sociálne a ekonomické výsledky v dospelosti.
Ako sme už uviedli online hazardné hry so sebou prinášajú riziká a problémy, ktoré sa môžu prejaviť v oblasti financí, čo môže viesť k zadlžovaniu, požičiavaniu peňazí, používaniu platobných kariet rodičov, ale aj ku krádežiam, nelegálnym činnostiam a kriminálnym aktivitám. Mladí ľudia nemajú často dostatok informácií o rizikách hazardu, v kontexte svojho vývinu si nedokážu domyslieť následky a dôsledky svojho správania a konania. V online hrách, ktoré obsahujú loot boxy povzbudzujú mladých ľudí k získavaniu týchto odmien za finančný príspevok, čo taktiež môže viesť finančným stratám. Taktiež je to riziko vzniku závislosti, ktorá si vyžaduje odbornú starostlivosť a pomoc. Pri hraní hier síce pociťujeme adrenalín a uvoľňuje sa dopamín, ale neúspechy a náročná finančná situácia môže viesť k úzkosti, depresii, pocitom zúfalstva, beznádeje, myšlienkam na ukončenie života, ale aj k pokusom o ukončenie života.
Online gambling výrazne naruší aj sociálne vzťahy, interakcie a vedie k izolácii. Rodinné prostredie zohráva veľkú úlohu, ak je v rodine hazard prítomný a deti majú takéto rodičovské vzory, považujú napr. stávkovanie za normálne a je väčší predpoklad, že sa do kontaktu s hazardom dostanú aj oni.
Čo s tým?
Hovorme a vzdelávajme v téme online gamblingu a rizík, ktoré so sebou prináša.
Jednoznačne potrebujeme lepšie mechanizmy na ochranu detí a mladých ľudí v online priestore a v otázkach prístupu a dostupnosti online hazardných hier pre túto vekovú kategóriu.
Rodičia zohrávajú kľúčovú úlohu. Pri menších deťoch využite všetky dostupné zabezpečenia a aplikácie na vytvorenie, čo najbezpečnejšieho online priestoru, do ktorého dovolíte svojim deťom vstúpiť, zároveň je dôležité, aby to tohto prostredia nevstupovali sami, ale boli ste tam s nimi, sprevádzali ich a rozvíjali ich digitálne zručnosti, vytvárali dôverný vzťah a ukázali im, kde a ako získať pomoc. Pri tínedžeroch je veľmi dôležité zaujímať sa o ich online svet, nazrieť do neho nie z pozície kontroly, ale z pozície parťáka a zvedavého rodiča, ktorý chce pochopiť a priblížiť sa svetu svojho dieťaťa.
Ak máte pocit, že má vaše dieťa ťažkosti s online hazardom, určite vyhľadajte odbornú pomoc. Vaše dieťa aj vy v tom potrebujete podporu a sprevádzanie odborníkov.
KEDY NIEČO…SME TU
Krízová linka pomoci IPčko
0800 500 333
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore Férovej nadácie O2.