Žijeme v dobe, kedy najväčší vplyv na životy mladých ľudí majú sociálne siete. Počet like-ov a srdiečok určuje popularitu, krásu a neraz aj ich priority. Často na platformách typu Facebook, Instagram či TikTok vidíme dokonalé fotky. Teda, aspoň tak dokonalé, ako ich vníma naša spoločnosť. Retuš a aplikácie na úpravu fotiek vyvolali u mladistvých vlnu pochybností ohľadom svojej krásy a ceny. Téme sociálnych sietí a ich vplyvu na vnímanie samého seba sme sa venovali s psychologičkou Nikoletou Novoveskou.

Človeka ovplyvňuje všetko, čo tvorí jeho svet. Rodina, priatelia, učitelia aj cudzinci, ktorí prechádzajú okolo. Tak isto aj sociálne siete, ktoré majú zrejme najväčší vplyv. Mladiství trávia na týchto platformách takmer všetok svoj čas. Nie je to náhoda, že pri pohľade na účet niekoho, koho poznáme, máme pocit, že ide o niekoho úplne iného. Pochváliť sa niečím pekným alebo nejakým úspechom je úplne v poriadku, ale uverejňovať nereálne dosiahnuteľné ciele, nie je vhodné.

Deti sú najcitlivejšie stvorenia, ktoré existujú. Všetko cítia viac, intenzívnejšie, hlbšie. Nerozumejú veciam tak, ako dospelí. No presne to by malo byť tým, čo im my, dospelí, pomôžeme rozvinúť.  To, čo budeme s nimi rozoberať, konverzovať a formovať názory. „Ak vidíme niekoho, kto má veľa like-ov alebo srdiečok, pôsobí to, akoby mal dokonalý život. Tak v nás vznikne prvotný chtíč podobať sa mu. Práve to je dôvod neprirodzenej dokonalosti, ku ktorej nás ženú sociálne siete,“ vyjadrila sa koordinátorka projektu Online terénna práca Nikoleta.

Preferencie dokonalej postavy ženy sa počas rokov menia. To, že obdobie puberty prináša väčšiu koncentráciu na fyzický vzhľad je prirodzené a pochopiteľné. Ale čo robiť v prípade, ak sa začne tínedžer meniť? Keď spozorujeme odlišnosť v jeho správaní, názoroch alebo stravovacích návykoch? Členka tímu psychologickej poradne IPčko Nikoleta radí: „Rozprávajte sa s dieťaťom o tom, čo je pre neho v danom momente dôležité. Ukážte mu aj iné stránky vnímania samého seba, ako tie, ktoré môže nájsť u svojich rovesníkov, alebo na internete. Pomôžte mu nájsť svoju vlastnú, jedinečnú krásu a identitu.“

V mladom veku túži každý byť krásny, múdry a ambiciózny. Aj v tomto smere nás formujú médiá. Udávanie nových trendov a ideálov osloví nejednu mladú dušu, ktorá túži po troške pozornosti a láske. Momentálne je veľmi populárna sieť Instagram. Ide o platformu, kde sa dá aj chatovať, ale jej primárnym cieľom je zverejňovanie fotiek. V posledných rokoch začali aj tieto médiá, teda ľudia, ktorí vďaka nim majú obrovský vplyv, šíriť myšlienku reálnosti. Mnohí influenceri začali uverejňovať fotky neupravenej, naozajstnej postavy, dievčatá sa fotia nenamaľované, viacerí poukazujú skôr na svoje talenty, ako na image, ktorý nám tieto siete toľké roky núkali. „Je veľmi dôležité myslieť na to, že každý človek je jedinečný. Treba poukázať na schopnosti a stránky našej osobnosti, ktorá nás odlišuje od ostatných,“ povzbudzuje Nikoleta.

Veľmi dôležitým faktorom vo vnímaní samého seba je aj výchova. Podľa Nikoletiných slov by sa rodičia mali zamyslieť nad tým, aký obraz a vzor správania im je prezentovaný. Či už doma, v škole, ale aj medzi kamarátmi.

Internet je verejné médium, ktoré denne navštívi niekoľko miliónov ľudí. Preto je veľmi dôležité, aby si každý, kto vystupuje na internete,  uvedomil mieru zodpovednosti, ktorú za uverejnené slová nesie. „Deťom treba vysvetliť, že nie všetko, čo vidia na sociálnych sieťach, je realitou. Je potrebné sa s nimi zhovárať, prečo ich zaujal daný príspevok,“ hovorí Nikoleta, ktorá ďalej pokračuje, že preslávenie sa vďaka fyzickej kráse nie je podmienkou úspechu na sociálnych sieťach. Talent, názor, pomoc ostaným. To sú taktiež spôsoby zviditeľnenia sa. Je známych veľmi veľa prípadov, kedy sa človek ľahšie zviditeľnil vďaka sociálnym sieťam a tak si vybudoval kariéru.

V dnešnej dobe ľudia túžia po dokonalosti, nadobudnúť ideál krásy, ktorý je často nereálny. Kto za to nesie zodpovednosť? Sociálne siete, nastavenia spoločnosti, alebo my sami? Podľa slov psychologičky Nikolety v minulosti oblasť krásy a módy bola vysoko cenzurovaná. Krása bola vnímaná podľa jedného špecifického typu. Nikoleta však vraví, že v dnešnej dobe môžeme nájsť aj iné príklady a príbehy, ktoré by mali byť zviditeľnené. Mali by sme ukázať deťom a dievčatám, ako môže vyzerať krása aj inak, okrem tej klasickej, fyzickej.

V minulosti bolo taktiež zvykom brať ženu za sexuálny objekt. Doba sa síce vyvíja a mení, no prípadov, kedy je (zvyčajne) žena  vnímaná takýmto spôsobom, sú tisíce. „Treba začať od seba,“ radí Nikoleta. Taktiež hovorí, že pri obdivovaní ľudí by sme sa mali zamerať aj na ich iné stránky, ako fyzický vzhľad. Síce je pravda, že pri prvom stretnutí nemôžeme vedieť aké má daný človek názory, postoje či myšlienky. No môžeme pochváliť dievčatá alebo ženy ak vidíme, že si dali námahu s make-upom alebo sa nám páči ich outfit. Príjemným, decentným spôsobom, bez sexuálnych narážok. V tejto problematike je tiež veľmi silným faktorom výchova. Preto by sme mali deťom už od malička vštepovať, že krása nie je iba fyzická. Vyzdvihovať ich silné stránky. Ukazovať im, čo je na človeku hodnotné a cenné.

Či už v reálnom živote, alebo na sociálnych sieťach, sa deti často stávajú obeťou tzv. bodyshamingu, teda kritizovaním fyzického vzhľadu. Poznámky tohto typu môžu veľmi ovplyvniť sebavedomie detí a mládeže. „Môžeme sa povzbudiť v tom, že si uvedomíme svoju hodnotu. Nájdeme na sebe veci, ktoré si zaslúžia byť ocenené. To taktiež znamená, že máme právo hovoriť nie. Na poznámky, ktoré sa nám nepáčia. Na správanie, ktoré nám ubližuje. Na očakávania, ktoré od nás majú ostatní,“ povzbudzuje silnými slovami psychologička Nikoleta. Nikto nie je dokonalý, a preto by sme sa mali sústrediť na tie dobré stránky. Pokúsiť sa z daných odlišností spraviť jedinečnosť, ktorú bude daný človek milovať. S tým môžeme začať tak, že si napíšeme veci, ktoré sa nám na nás nepáčia a každé ráno, keď sa pozrieme do zrkadla, si opakovať, že sa máme radi aj napriek nim. Alebo môžeme pomôcť aj niekomu inému, a to tak, že si dáme výzvu, že každý deň niekomu niečo pochválime.

Zrejme každý človek nájde na sebe nejakú chybu. A neraz máme pocit, že nikto nemá taký problém, ako my. Že sme v tom sami. Ale opak je pravdou. Ľudia si vôbec nevšímajú chyby ostatných tak, ako sami na sebe. V skutočnosti každý vidí iba svoje chyby. Je úplne v poriadku, ak nie sme na 100% spokojní sami so sebou. Ale musíme sa naučiť ľúbiť samých seba aj s týmito „chybičkami“. To je predsa to, čo nás odlišuje od ostatných. Taktiež je veľmi dôležité mať vo svojom okolí ľudí, ktorí nám preukazujú lásku. Pri kom sa nebudeme báť ukázať aj to svoje nedokonalé ja.

 

Autor článku: Veronika Cepková