Dvadsiate storočie je charakteristické vznikom internetu a následnou vlnou rôznych aplikácií, sociálnych sietí, blogov, portálov či stránok. Online svet sa stal veľmi obľúbeným prostredím, hlavne kvôli slobode a tolerancii, ktorú nám ponúka. Avšak sloboda sa nie vždy rovná bezpodmienečnému dobru. Kedy je internet bezpečným miestom a na čo si dávať pozor, ozrejmila  psychologička, ktorá sa venuje sociálnym sieťam a diskusným portálom v problematike duševných ťažkostí, Nikoleta Novoveská.

Môžeme si vyhľadať, čo potrebujeme a pozrieť či vypočuť, čo chceme. V jednoduchosti, internet splnil svoj primárny cieľ – uľahčiť a zrýchliť komunikáciu medzi ľuďmi. Avšak toto médium plní aj iné funkcie, ako úžitkovú. Mladá generácia využíva internet hlavne na zábavu a spoznávanie sa s novými ľuďmi. „Ľudia často nadobúdajú pocit absolútnej slobody v internetovom priestore. Môžu sa vyjadrovať ku všetkému akýmkoľvek spôsobom, tiež si môžu vybrať, čo budú s kým zdieľať,“ hovorí koordinátorka projektu Online terénna práca, Nikoleta. Tiež tvrdí, že je to jeden z dôvodov, prečo je pre nás omnoho jednoduchšie nadväzovať kontakty v online prostredí. Na druhej strane, uvádza aj riziká, ktoré toto médium prináša: „Nebezpečenstvo v tomto prípade predstavujú informácie. Zavádzajúce, klamlivé a manipulujúce, ktoré sa nedajú overiť.“

Popularita sociálnych sietí neustále rastie. Spolu s ňou sa zväčšuje aj vplyv týchto platforiem. V dnešnej dobe je prístup k sociálnym sieťam ľahší, ako kedykoľvek predtým. Aj napriek tomu, že niektoré aplikácie sú limitované vekom, tento krok sa dá ľahko obísť. Tým pádom sa užívateľom sociálnych sietí stávajú aj deti, pre ktoré môže byť toto prostredie nebezpečné. Ich dôveryhodnosť môže pre nich predstavovať hrozbu.

 „V internetovom prostredí si môžeme zvoliť, kým budeme. Umožňuje nám vybrať si iba tie stránky života, ktoré chceme, aby ľudia videli,“ opisuje vystupovanie na internete psychologička Nikoleta. Avšak nie všetci používatelia sa stavajú k uverejňovaniu materiálu zodpovedne. V online priestore sa pohybuje veľké množstvo ľudí, ktorí si myslia, že môžu publikovať čokoľvek a akýmkoľvek spôsobom. A pritom si neuvedomujú, že akýmkoľvek uverejneným materiálom môžu ovplyvniť masu ľudí.

Je prirodzené, že človek sa chce pochváliť nejakým úspechom alebo niečím pekným. No uverejňovanie iba dobrých momentov, pekných či drahých vecí môže u dieťaťa spôsobiť skreslený obraz a zmenu pravých hodnôt. Práve preto je tak veľmi dôležité, aby sme si zachovali svoju jedinečnú identitu a morálne zásady aj v prostredí internetu. „Iba my rozhodujeme o tom, kým chceme byť, ako sa chceme prezentovať a čo je pre nás dôležité,“ ozrejmila mladá psychologička. Nikoleta ďalej pokračuje, že vplyv sociálnych sietí závisí od toho, koľko času trávime na internete.

Dalo by sa povedať, že v dnešnej dobe žijeme viac životy, ktoré si vybudujeme na sociálnych sieťach než tie skutočné, reálne. Možno nejeden človek sa zamyslel nad tým, ako tak ľahko prevzali sociálne siete moc nad našimi životmi. Jedným z aspektov je, že internet a aj sociálne siete sa dajú využiť už v skoro v každej oblasti. Práca, škola, zábava, výhodné formy komunikácie. Je teda pochopiteľné, že každý využije skôr pohodlný spôsob, ktorý mu ušetrí čas. Ďalším faktorom je, že prostredie internetu funguje veľmi rýchlo. Napíšeme niekomu správu a v priebehu niekoľkých sekúnd už máme odpoveď. Nikoleta nadväzuje na túto tému tvrdením, že pohodlnosť ľudí a rýchlosť internetovej komunikácie môžu byť dôvody prečo je pre nás náročné odpútať sa od sociálnych sietí.

„Ja nemám messenger a instagram nepoužívam.“ Takúto vetu nepočujeme často, no ešte stále existujú aj mladí ľudia, ktorí dokážu žiť bez sociálnych sietí. Ľudia, ktorí si nájdu čas a priestor iba na seba a na ľudí vo svojom okolí. Ako opísala Nikoleta, ktorí raňajkujú bez internetu a večerajú bez mobilu v ruke.  „Je veľmi dôležité, aby sa ľudia naučili tráviť čas sami so sebou a bez hocakého druhu elektroniky. Spôsob, aký kto zvolí, je už na ňom,“ poznamenala členka tímu Ipčko.sk.

Nikoleta ďalej hovorí o tom, ako si stanoviť hranice na internete: „Každý človek je jedinečný, neexistujú univerzálne hranice. Paradoxne, najľahším a zároveň najťažším spôsobom je vedieť, čo je pre nás dobré.“ Aj toto je jeden z viacerých dôvodov, aby sme trávili sami so sebou čas. Naučiť sa určiť si hranice, či už v online svete, ale aj v tom reálnom.

 

Autor článku: Veronika Cepková