Termín „Sugar daddy“ sa používa na označenie finančne zabezpečeného a zvyčajne staršieho muža, ktorý mladšej osobe (prevažne ženám) poskytuje materiálne a finančné benefity v podobe darčekov, výletov, nákupov, peňazí, poukážok, luxusného života a pod., v rámci ich vzťahu, ktorý môže byť romantický a/alebo sexuálny. Sugar daddy si teda finančne zabezpečuje pozornosť, spoločnosť a sex od svojej/svojho „sugar baby“. Nadviazanie takéhoto vzťahu je možné cez zoznamovacie aplikácie a weby, ktoré svojim klientom a klientkam poskytujú vysokú diskrétnosť a zabezpečenie.
Avšak medzi skutočnými sugar daddies sa začali objavovať aj tí falošní.
Podvodníci si vytvoria v online zoznamkách falošné profily, v ktorých vystupujú ako bohatí a úspešní ľudia, ktorí si chcú nájsť a finančne podporovať svoju sugar baby. Používajú falošné fotografie atraktívnych mužov, domov, áut a dovoleniek, aby vzbudili záujem u sugar babies.
Podvodníci následne vyhľadávajú a kontaktujú mladých ľudí, s ktorými nadviažu vzťah a snažia sa získať si ich dôveru. Získavanie dôvery mladých ľudí a ich manipulácia sú kľúčové faktory aj pri ďalších iných fenoménoch online prostredia, ako napríklad kybergrooming, ideologický kybergrooming, online romantické podvody a ďalšie.
Falošný sugar daddy utvrdzuje mladého človeka, že svoju ponuku myslí vážne, hovorí o daroch, financiách, zážitkoch, ktoré získa vďaka tomu, že mu bude robiť spoločnosť v osobnom kontakte. Popri tejto manipulácii a vytváraní pocitu dôvery je pre podvodníkov dôležité získať aj citlivé a osobné údaje, ako aj peniaze.
Postupne sa preto v takomto vzťahu začínajú objavovať rôzne finančné požiadavky, ako, napríklad žiadosti o uhradenie bankových poplatkov za prevod väčšej sumy, ktorú falošný sugar daddy posiela na účet pre sugar baby, ďalej to môžu byť žiadosti o zaplatenie za poplatkov za darčekové karty alebo náklady spojené s dodaním nejakého zaslaného darčeka. Pýtajú si tiež údaje o bankovom účte, ktoré údajne potrebujú na realizáciu prevodu. Po uhradení týchto poplatkov žiadna platba ani dar nikdy neprídu. Niektorí sugar daddies sa stratia a iní v manipulácii alebo vo vyhrážaní a zastrašovaní pokračujú. Niektorí podvodníci totiž získali citlivé informácie alebo fotografie, ktoré používajú na získavanie ďalších peňazí.
Na čo si dať pozor a čo s tým?
Neposkytujte nikomu koho nepoznáte, alebo poznáte len z internetovej konverzácie, okamžite svoje osobné údaje. Nikto seriózny by to od vás hneď pravdepodobne nechcel a taktiež by od vás skutočný sugar daddy nechcel úhradu bankového prevodu. Nikomu neznámemu peniaze neposielajte.
Ak vám niekto na internete ponúka peniaze, či luxus a komunikujete spolu len krátky čas, je to určite podozrivé. Najlepšie je takýto kontakt hneď zastaviť.
Ak ale chcete napriek tomu pokračovať, môžete podniknúť aspoň niekoľko krokov na overenie. Preštudujte si profil a fotografie, ktoré sú na ňom uverejnené (napr. cez Google Image Search).
Všimnite si spôsob komunikácie. Podvodníci väčšinou používajú vygenerované texty, ktoré posielajú viacerým ľuďom naraz. Rovnako majú tendenciu presunúť konverzáciu zo sociálnej siete na niečo osobnejšie a menej kontrolovateľné.
A ako to už pri online podvodoch býva, často na vás tlačia, dostávajú vás do časovej tiesne a nútia vás rýchlo konať. Dovoľte si z tejto situácie odstúpiť a nekonajte pod tlakom. Vďaka tomu sa emócie upokoja a „zapne“ sa racionalita, vďaka ktorej si môžete všimnúť varovné signály, že ide o podvod.
Ak narazíte na falošné profily a podozrivú komunikáciu na online platforme, nahláste to administrátorom alebo prevádzkovateľom stránky.
A NEZOSTÁVAJTE NA TO OSAMOTE.
Ak ste uverili podvodníkovi alebo ste práve situácii, že na vás tlačí, vyhráža sa a manipuluje, vyhľadajte pomoc u človeka, ktorému dôverujete, alebo kontaktujte našu Krízovú linku pomoci IPčko.
KEBY NIEČO…SME TU
Krízová linka pomoci IPčko
0800 500 333
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore Férovej nadácie O2.